ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Θερμοκήπιο από πλαστικές σωλήνες νερού

Είπαμε, όταν το φτιάχνεις μόνος έχει άλλη χάρη!
Δείξτε μας τα μαστορέματα σας.
vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Θερμοκήπιο από πλαστικές σωλήνες νερού

Postby vega » 19 Oct 2014, 21:05

Μια απλή και εύκολη κατασκευή για τον κήπο.

Τα μόνα εργαλεία που χρειάζονται είναι ένα θερμοκολλητικό για σωλήνες ΡΡ και ένα ψαλίδι για για να τι κόψουμε.

Από εκεί πέρα ναύλον θερμοκηπίου [ειδικό πλαστικό για 6 χρόνια] και χούφτες για το στερεώσουμε επάνω στο πλαίσιο.

Image

Bagelakis
Νέος και ωραίος

Re: Θερμοκήπιο από πλαστικές σωλήνες νερού

Postby Bagelakis » 18 Feb 2015, 22:16

Κόσμημα πανέμορφο ........

airdimitris

Postby airdimitris » 28 May 2015, 01:17

Υπέροχο θερμοκήπιο μια βοήθεια για τα υλικά και την στερέωσης του νάιλον πάνω στον σκελετό? Τι υλικά απαιτήθηκαν για αυτήν την κατασκευή?σας ευχαριστω πολυ θα ηθελα να κανω κατι ανάλογο η βοήθεια σας θα μου ηταν πολύτιμη ευχαριστω και παλι,να είστε καλα.

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Postby cosmic » 28 May 2015, 17:53

Οι σωλήνες και τα υλικά σύνδεσης αυτών είναι πλαστικά, μπορείς να τις ζητήσεις ως σωλήνες PPR θερμοκολλητικές και βγαίνουν σε διάφορα Φ. Το κόστος δεν είναι υψηλό για μικρα Φ που θα δουλεψει κανεις.
Αυτά βεβαια για να τα κολλήσεις θα χρειαστεί και μηχανημα θερμοκολλησης (με κόστος περί τα 50-70 Ε) πχ http://www.etools.gr/index.php?option=c ... Itemid=293

Ο σκελετός λοιπόν του θερμοκηπιου θα σου αντεξει για πολλά χρόνια. Το ναυλον ειναι που θα αλλαζεται ως συνήθως.

Βέβαια εγώ για πιο στιβαρή κατασκευή θα έκανα το θερμοκήπιο με γαλβανιζε σωλήνα στον κουρμπαδόρο και θα το εφτιαχνα σαν τα ΤΟΛ που είχαμε στον στρατό. Image
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

airdimitris

Postby airdimitris » 28 May 2015, 19:43

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τς πληροφορίες οι σωλήνες από ότι κατάλαβα είναι PVC ?η κάποιος άλλος τύπος που θα μπορούσα να τις αγοράσω?Το ναύλον ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το στερεώσω πάνω στον σκελετό?Αυτό νομίζω είναι κ το ποιο δύσκολο υποθέτω!!!!!!!Θα χρειαστώ εκ νέου την βοήθειά σας γιατί το δικό σας θερμοκήπιο είναι πραγματικά κόσμημα και σίγουρα η κατασκευή του χρειάζεται εμπειρία,και επειδή δεν έχω ξανακάνει κάτι ανάλογο,και για πρώτη φορά ξεκίνησα να κάνω τον δικό μου χειμωνιάτικο λαχανόκηπο,η βοήθειά σας είναι πολύ σημαντική.Σας ευχαριστώ και πάλι,περιμένω τις δικές σας πληροφορίες από που θα μπορούσα να προμηθευτώ τις σωλήνες,καθώς και τον τρόπο στερέωσης του Ναύλον στον σκελετό,και θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι η περιοχή που θα τοποθετηθεί το θερμοκήπιο το χειμώνα έχει κάποιες φορές ισχυρό αέρα.Σας ευχαριστώ πολύ.

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Postby cosmic » 28 May 2015, 20:08

Tις σωλήνες, καθώς και τις γωνιές, ταφ κτλ μπορεί κανείς να τις αγοράσει από μαγαζιά με υλικά οικοδομών ή και σιδερικα είδη.

Αφού κάνετε τον σκελετό, τότε μπορεί να μπει πλεγματακι (κοτετσοσυρμα) και από πανω να μπει το ναυλον - αυτό το προτείνω για καλύτερο στρώσιμο και τέντωμα του ναυλον, καθώς και για πολλά σημεία πρόσδεσης. στα κατώτερα σημεία μπορεί να διπλώσει το ναυλον και να κανουμε αναχωμα ρίχνοντας χώμα ή και πετρες (εξωτερικα του θερμοκηπιου) για να τεντωσουμε το ναυλον και να μην μας φύγει σε καναν αερα...

Τωρα το πως βάζουμε το ναυλον :

Μια λυση ειναι να κολλησεις τα ναυλον μεταξυ τους! πας σε ενα χρωματοπωλειο και βρισκεις μια κολλα που να μπορεις να την απλωσεις με ένα λεπτο πινελο και να κανει για πλαστικα. Υπαρχει και άλλη λύση : Πιστολι θερμου αερα (με προσοχη να το ζεστανεις και οχι να το λιωσεις) και οπως το ζεσταινεις το περνας κατα μηκος της ραφης με μεταλλικο κυλινδρακι (ροζετα).

Όσο για το πως θα το στηριξεις στο σκελετο υπαρχουν κλιπ για ναυλον θερμοκηπιου αλλά και εδω σου εχω αλλη λυση οικονομικη.
Αν ο σκελετός είναι πχ από φ20 κοψε από σωληνα αυτοματου ποτισματος φ20 κομματια μηκους 10-15 εκατοστων.
Στην συνεχεια κοψε τα κατα μηκος ωστε να το κανεις σαν υ και πιασε το ναυλον στο σκελετο σαν μανταλακι.
Βαλε αρκετα τετοια και θα εισαι οκ....
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

airdimitris

Postby airdimitris » 29 May 2015, 22:27

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας ήταν πραγματικά πάρα πολύ κατατοπιστικη,βρήκα σωλήνες τελικά των 4 μέτρων σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων,θα ξεκινήσω αυτές τις μέρες την προσπάθεια και θα επανέλθω να σας δείξω θα έχω καταφέρει.Σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ.

Return to “To έφτιαξες μόνος σου? Δείξτο μας!”