ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Rocket stove

Το είδες και το γούσταρες στο ίντερνετ?
Ε, τι καθεσαι? Δειξτο μας!
totastath
Νέος και ωραίος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Rocket stove

Postby totastath » 16 Feb 2015, 20:08

Πολυαγαπημένη rocket stove.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει σόμπα με μεγαλύτερη απόδοση. Ελάχιστη δε κατανάλωση.
Φυσικά δεν είναι δυνατόν να τοποθετηθεί σε όλων των ειδών τα σπίτια ή μάλλον θα πρέπει να φτιαχτεί συγχρόνως με το χτίσιμο του σπιτιού.
Μπορείς επίσης να θερμάνεις μια επιπλέον επιφάνεια όπως πάτωμα, χτιστό καναπέ ή ακόμα και κρεβάτι.
Attachments
002d60c257d730500e0563ac3bc31bc3.jpg

totastath
Νέος και ωραίος

Re: Rocket stove

Postby totastath » 16 Feb 2015, 20:26

Εδώ φαίνεται μια εγκατάσταση για θερμαινόμενη επιφάνεια
Attachments
7f5e4b53f2ee880099f4429481af89e7_small.jpg
7f5e4b53f2ee880099f4429481af89e7_small.jpg (26.77 KiB) Viewed 544 times

totastath
Νέος και ωραίος

Postby totastath » 16 Feb 2015, 20:35

Πολύ χρήσιμο βιντεάκι απο τον κ.Γιώργο Σακελλάρη της Φυσικής Δόμησης Κρήτης.

http://www.dailymotion.com/video/xrw7te ... s_creation

bilakosgr
Νέος και ωραίος
Has thanked: 1 time

Postby bilakosgr » 27 Dec 2018, 11:08

Φίλοι χρόνια πολλά σε όλους.Εχω σκοπό να κατασκευάσω μια rocket heater για σπίτι. 2ου ορόφου κατασκευής του 79 χωρίς μονώσεις καί διπλά τζάμια .Έχω αυτόνομη καλοριφέρ .Ο χώρος είναι 70 τετραγωνικά με κεντρικό χωλ.Αριστερα σαλόνι με 2 μέτρα συρόμενη πόρτα δεξιά κουζίνα . Απέναντι φάτσα της κεντρικής πόρτας πόρτα πού οδηγεί σε Φις με αριστερά και δεξιά υπνοδωμάτια και φάτσα ένα μικρό μπάνιο που από επάνω είναι το πατάρι.
Η σόμπα θα τοποθετηθεί στο κεντρικό χωλ στον τοίχο του σαλονιού και το μπουρι θα περάσει με μια τρύπα στη Φις και από εκεί μέσα από το πατάρι και στο φωταγωγό και κατευθείαν από επάνω μου που έχω ταράτσα.
Η σκέψη μου είναι να κάνω ενεργειακή με τρύπες από το Φις στα δωμάτια και απαγωγή θερμότητας από την σόμπα με σαλιγκάρι και κανάλι στα δωμάτια με αυτόνομους θερμοστάτες.
. Όλα αυτά φυσικά θα καλυφθούν με πετροβάμβακα και γυψοσανίδα για να γλυτώσω τις γκρίνιες αλλά μάχη θα πέσει σίγουρα χαχαχαχσ.
Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο διαδίκτυο με τέτοιες σόμπες.Φυσικα σκέψη μου είναι να της αλλάξω το look καλύπτοντας την με την επένδυση μιας παλιάς πετρελαίου σόμπας για θέμα αισθητικής.Δηλ με τις λαμαρίνες τις τρυπητες. Στην σόμπα θα κάνω κάποια κάλυψη με πλάκες βερμικουλιτη και θα τοποθετήσω επίσης ένα κάθετο ανεμιστήρα για επιπλέον απόδοση στους μπροστά χώρους Πιστεύω ότι θα έχω την κάλυψη θερμότητας σε όλους τους χώρους λόγο της απόδοσης της σόμπας με το μικρότερο κόστος καυσίμου αφού θα την κάνω να καίει από μικρούς κορμούς ξυλαράκια διαφορα μέχρι καί pellets.
Σαν υλικά κατασκευής τα εσωτερικά μέρη της θα είναι από φιάλες οξυγόνου ασετυλίνης πάχους ενός Πόντου που πιστεύω ότι δεν θα αλλοιωθεί από τις τρελές θερμοκρασίες που θα ανεβάζει.
Το εξωτερικό περίβλημα της θα το φτιάξω πολύ πιθανό από σιδερένιες ζάντες αυτοκινήτων τρεις με τέσσερις ζάντες ύψος και καπάκια λαμαρίνες περίπου 8-10mm.
Θα ήθελα αν θέλετε τις απόψεις σας . σχετικά με τα μοτέρ αλλά καί για την σόμπα σαν κατασκευή
Ευχαριστώ

ΥΓ Θα ήθελα να προσθέσω ότι το σπίτι ζεσταίνει με 4 σώματα αλουμινίου του μέτρου στο σαλόνι 2 και από 1 στα δωμάτια και στους άλλους χώρους 3 του μισού μέτρου με ικανοποιητική απόδοση παρόλες τις απώλειες τους σπιτιού.Φυσικα το πετρέλαιο ασύμφορη λύση και για το λόγο αυτό ψάχνω άλλες.

cosmic
Admin
Has thanked: 296 times
Been thanked: 224 times

Postby cosmic » 27 Dec 2018, 22:24

αδερφέ το σκεφτόμουν εδώ και ώρα να σου απαντήσω και το αν είμαι αρνητικός αν θα σου αλλάξει άποψη ή όχι! Ας πω παρ όλα αυτά την άποψη μου και από εκεί και πέρα εσύ θα έχεις τον τελικό λόγο σίγουρα!

Η γνώμη μου λοιπόν είναι να μην προχωρήσεις σε μια τέτοια ενέργεια, αφενός γιατί θα μπεις σε μια διαδικασία που θα ρημάξεις το σπίτι σου, αφετέρου γιατί ξέχνα το ότι θα ζεστάνεις ολόκληρο σπίτι και μάλιστα με ελλειπή μόνωση με κλαδάκια και ξυλάκια... Οι νόμοι της φύσης κι αν θες να το πω και σωστά της φυσικής δεν μπορούν να ξεπεραστούν για να είναι όλα προς το συμφέρον μας! Τι θέλω να πω, το σπίτι σου ας πούμε ότι θελει θεωρητικά 10 kwh για να καλύψει τις απώλειες του, οπότε και θα χρειαστεί και κάποια παραπάνω Kw για να ανεβάζει αντίστοιχα την θερμοκρασία εντός - αυτό αυτομάτως σημαίνει ότι θα χρειάζεσαι ας πούμε 15 Kwh - πράγμα που όμως σε ιδιαίτερα κρύα και σε περίπτωση διακοπτόμενης θέρμανσης θα ανεβαίνει κι άλλο αρκετά!!!! Ξέρεις πόσα κιλά ξερά ξύλα έχουν θερμογονο 15 Κwh? υπολόγισε στην καλύτερη να έχει 1 κιλο -->4 Kwh.
Αν μπορείς λοιπόν να βάζεις στο παπαρακι που έχει για τροφοδοσία 4.5 κιλά ξύλα κάθε ώρα και σε συμφέρει στην Αττική να ασχοληθείς με τέτοια φασαρία στον 2ο οροφο οικοδομης - τότε προχώρα...

Υγ. για να μην πω για το τι ξύλο θα φας από την γυναίκα με όλη την αναστάτωση και τα γκρεμίσματα στο τέλος...

Υγ2. να μου λεγες για καμιά παράγκα που έχεις σε κάνα χωριό και το θέλεις περισσότερο για χαβαλέ και για την χαρά της κατασκευής θα σου λεγα κάνε το με την μια - αλλά όχι στο σπίτι που μένεις...είναι κρίμα!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

bilakosgr
Νέος και ωραίος

Postby bilakosgr » 27 Dec 2018, 23:01

Με βαζεις σε σκέψη .Απλά έχω δει τις θερμοκρασίες που ανεβάζει στα τοιχώματα και πίστευα ότι με τα μοτέρ θα είναι εκμεταλλεύσιμη για τους χώρους.το σπίτι δεν το βλέπει βοριάς .

bilakosgr
Νέος και ωραίος

Postby bilakosgr » 07 Jan 2019, 19:38

Χρόνια πολλά με υγεία.Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.
Θα ήθελα νά σε ρωτήσω εάν έκαιγε πέλλετ ,που σίγουρα έχουν θερμική δύναμη πιστεύεις ότι θα ίσχυε το ίδιο σε σχέση με την απόδοση.
Φυσικά θα πραγματοπιουσα κούτα για την κατανομή του αέρα στα πίσω δωμάτια όπως το ενεργειακό τζάκι.
Και κάτι ακόμη η διάμετρος κάσας του πέλλετ θα είναι 10 Χ10 σχετικά όχι μικρή.Ειδα μια ιδιοκατασκευη σου πολύ καλή δουλειά ένα καυστήρα πέλλετ.
Οι σωλήνες που θα χρησιμοποιήσω εσωτερικής καύσης θα είναι κιλοδοκος 12Χ12 και δεύτερο σωλήνα μπουκάλα οξυγόνου 17 πόντους διάμετρος όπου ανάμεσα στα τοιχώματα θα μπει περλίτης.
Στο έξω μέρος θα είναι από μπουκάλα προπανίου 47 λίτρα.
Δεν ξέρω αν έχεις δει τις κατασκευές αλλά στο εξωτερικό και ειδικά στα βόρεια μέρη τις έχουν πολύ ψηλά στις επιλογές τους λόγω οικονομίας της καύσης με υψηλή απόδοση.Θα δω εάν μπορώ να σου ανεβάσω ένα σχετικό βίντεο.

bilakosgr
Νέος και ωραίος

Postby bilakosgr » 07 Jan 2019, 19:52

https://youtu.be/Rll0e7RKYWY

Κάτι τέτοιο ενοω αλλά σε πιο μεγάλο μέγεθος.Η εργασία μου είναι φανοποιος και έχω τον τρόπο και γνώση για την κατασκευή της.
Πιστεύεις ότι δεν θα έχει την θερμική απόδοση που χρειάζομαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.
Αλλά αν δουλέψει πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ στην κρίση.

bilakosgr
Νέος και ωραίος

Postby bilakosgr » 07 Jan 2019, 22:21

Επίσης σκέφτομαι να της περάσω χαλκοσωλήνα στο εσωτερικό με αναμονή για καλοριφέρ,απλά η σύνδεση με προβληματίζει.Ισως σε περίπτωση που δεν με καλύψουν τα αεροθερμα καλό είναι να υπάρχει και ας είναι αχρειαστο.

cosmic
Admin
Has thanked: 296 times
Been thanked: 224 times

Postby cosmic » 08 Jan 2019, 19:08

Οπως προειπα, δικο σου το σπιτι δικιά σου και η απόφαση!!!

Σε ενα σημειο θα σταθω...χαλκοσωληνα και να τυλιξεις να ξερεις οτι θα εχει τοσο μικρη αποδοση που καλυτερα να εχεις ενα καζανακι με νερο πανω απο την φλογα! Σκεψου οτι η επιφανεια που θα θερμαίνεται με την χαλκοσωληνα την τυλιχτη θα ειναι μια ευθεια τοση οση τα σημεια που θα εφαπτονται στο μεταλλο που θα μεταφερει την θερμοκρασια, ΑΛΛΑ η απωλεια θερμοκρασιας της ιδιας θα ειναι ολη η υπολοιπη επιφανεια!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

Return to “DIY videos & κατασκευές στο διαδίκτυο”