ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Βοηθεια για συνδεση ρελε!!!

Για να μιλάνε οι πιο έμπειροι!!!
Πληροφορίες, μαγκιές και κόλπα, εντός...
staf64
Νέος και ωραίος
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Βοηθεια για συνδεση ρελε!!!

Postby staf64 » 02 Jan 2015, 15:31

CRM-91H UNI.jpg

εχουμε κανεναν ηλεκτρολογο να μας πει για τον συγκεκριμενο ρελε
πως τον συνδεω? Θελω να μαθω σε ποιες επαφες δινω φαση και ουδετερο και απο ποιες
θα παρω την εξοδο, μην κανω καμμια μακακια και τον καψω!!! :lol:

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times

Re: Βοηθεια για συνδεση ρελε!!!

Postby KOSTAS VESTA » 24 Jan 2015, 08:33

A1 A2 ΣΥΝΔΕΕΙΣ 220V( L ΦΑΣΗ--Ν ΟΥΔΕΤΕΡΟ) ΣΤΟ 15 ΔΙΝΕΙΣ ΦΑΣΗ ΤΟ 16 ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΠΑΦΗ(ΝC) KAI TO 18 EINAI ANOIXTH(NO),EΞΟΔΟ ΘΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ 16 Η 18 ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΚΟ.ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ?ΜΟΤΕΡ ΓΙΑ ΚΟΧΛΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΥΣΗ?ΑΝ ΝΑΙ ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ 18 ΦΑΣΗ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.ΓΕΙΩΣΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ.ΑΝ ΟΧΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ

staf64
Νέος και ωραίος

Postby staf64 » 24 Jan 2015, 09:51

Ευχαριστω Κωστα για την βοηθεια!!!!
Να σου εξηγησω τι εχω κανει για να καταλαβεις!
Ανοιγω τον θερμοστατη του σπιτιου εκκινει ο κοχλιας
ο οποιος δουλευει με δικο του διπλο χρονικο.

Εκκινει η αντισταση αναφλεξης του πελλετ με δικο της χρονικο κλιμακοστασιου!

Το μοτερ του αερα ομως το εχω στην μπριζα και δουλευει συνεχεια! εδω θελω να βαλω αυτο το χρονικο που μολις
θα κοβετε το ρευμα απο το θερμοστατη το χρονικο αυτο να κλεινει με καθυστερηση 5 λεπτων το ρευμα στο μοτερ του αερα
ετσι ωστε να μην δουλευει ασκοπα!!

Ευχαριστω για το χρονο σου!!!

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 24 Jan 2015, 20:01

ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!!!!!!!.ΕΓΩ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΞΕΙΣ.ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΝ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ Η ΦΑΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ (45C ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΟΝ)ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΠΑΦΗ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (ΡΥΘΜΙΣΗ 90C) ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΘΑ ΕΔΕΙΝΑ ΣΕ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΖΑΝΙ (ΡΥΘΜΙΣΗ 60-70C) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΠΑΦΗ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΡΕΛΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΡΕΛΕ ΘΑ ΑΝΑΒΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΣΤΟ ΠΗΝΙΟ ΤΟΥ ΡΕΛΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ(Η ΦΩΤΟΚΥΤΑΡΟ) ΟΤΑΝ ΠΙΑΣΕΙ 40C(ΑΝΑΨΕ Η ΦΛΟΓΑ) ΝΑ ΟΠΛΗΣΕΙ ΤΟ ΡΕΛΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ DELAY OFF ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΦΩΡΤΟΣΗ ΣΤΟ ΚΟΥΠΑΚΙ(ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΚΟΧΛΙΑ ΡΙΞΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ OFF)OTAN ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΕΠΑΦΗ Ο ΡΕΛΕΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ NA ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ DELAY OFF (ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ 5-15)ΓΙΑ ΦΟΥΛ ΦΥΣΗΜΑ ΦΥΣΙΤΗΡΑ ΦΛΟΓΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟFF ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΔΙΠΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΡΙΧΝΩ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΧΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ OFF ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΥΣΙΤΗΡΑ.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΙΝΕΙΣ 100-200 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΕΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΤΟΥΛΕΙΣΟΝ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΟΘΟΝΗ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ!!ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΘΕΜΑ.

staf64
Νέος και ωραίος

Postby staf64 » 25 Jan 2015, 01:34

Καταρχην ευχαριστω για το χρονο σου!!!
Το θεμα ειναι οτι οπως το εχω στησει
το συστημα δουλευει μια χαρα!!!
Απλως ηθελα μια βοηθεια για το πως θα συνδεσω το ρελε
ετσι ωστε να σβηνει το μοτερ του αερα μετα απο πεντε λεπτα απο
την ωρα που θα κοψει το ρευμα ο θερμοστατης για να καθαριζει
ο χωρος καυσης για την επομενη εναυση!!

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 25 Jan 2015, 18:42

ΟΚ ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΟ.ΓΙΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕ?ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ!!!!!!!ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΟΗΘΑ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Return to “Πληροφορίες, λύσεις και κόλπα για κατασκευές και μαστορέματα”