ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

[Manual] Tiemme Controler λέβητα Vesta

Η βιβλιοθήκη μας με τα manual των μηχανημάτων!
Εδώ οι σόμπες και λέβητες έχουν την τιμητική τους...
KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times
Status: Offline

[Manual] Tiemme Controler λέβητα Vesta

Postby KOSTAS VESTA » 23 Oct 2014, 21:39

ΤΙΕΜΜΕ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΙΑ VESTA 40 KW ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
TIEMME CONTROLER VESTA 40 KW.doc
ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΑΝΙΟΥΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΤΙΣ PROGETTO ΓΙΑ ΤΟΥΣ VESTA 40 KW ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ,TIEMME
(1.1 MiB) Downloaded 150 times

cosmic
Admin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 181 times

Re: [Manual] Tiemme Controler λέβητα Vesta

Postby cosmic » 19 Oct 2017, 06:48

Μου ηρθε στο email, το ερωτηματολογιο της Tiemme προς βελτίωση των προιοντων της :

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... rm?c=0&w=1
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 61 times
Been thanked: 12 times

Progetto Carrara Metal μάνουαλ TIEMME.

Postby NIKOLAS66 » 28 Nov 2017, 16:52

Καλησπέρα παιδιά, πρόσφατα εγκαταστάθηκε στο σπίτι του γιού η υδραυλική σόμπα πέλλετ Proggeto Carrara 25 KW και όπως είναι δεδομένο για τους πωλητές-εγκαταστάτες εκτός απο το πως ανάβει -σβήνει , reset τα block και ημερήσια καθαριότητα δεν μας ενημέρωσε για τα πιο βασικά.
Μετά από απαίτηση μου, μου έδωσε στα Αγγλικά την αντιστοιχία κάποιων κωδικών του μενού σε τιμές (απροσδιόριστα και δυσνόητα) χωρίς να μπορώ να επέμβω σε ρυθμίσεις αέρα-ταίσματος ανάλογα με την μάρκα πέλλετ που πειραματίζομαι.
Η σόμπα ξεκίνησε να καίει με το λιγοστό πέλλετ που είχε μέσα της απο τον κατασκευαστή της και με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
Όταν κάηκε αυτό την γέμισα με βουλγάρικο δήθεν Α1, αργούσε πολύ να ανάψει, αρκετό κλίνκερ, ,έντονη και δυνατή φλόγα μεν αλλά μεγάλη ποσότητα σε κάθε ρίψη.
Το τασάκι της μπουκώνει τακτικά απο πέλλετ που δεν προλαβαίνει να το κάψει ιδίως όταν επιλέγω θερμοκρασία νερών 60 βαθμούς και θερμοστάτη χώρου 20 βαθμούς και μπαίνει σε Διαμόρφωση.
Μόλις ανεβάζω τα νερά στους 65-68 βαθμούς και είναι σε Κανονική λειτουργία με φούλ ανεμιστήρα, αρχίζει και καίει νορμάλ.
Είναι και πολλά που κάνει ακόμη αλλά για να μη σας κουράζω παρακαλώ όποιον έχει στα Ελληνικά το μάνουαλ, δηλ, κωδικός πχ.
Th 08 τι είναι, τι κάνει και τι πρέπει να αλλάξω για να ανεβάσω ή να κατεβάσω, ας το ανεβάσει για να μπορέσω να την ρυθμίσω.
Κάποιες βασικές ερωτήσεις να κάνω σχετικά με τα παρακάτω :
1. Διαμόρφωση - τι είναι, στους πόσους βαθμούς ενεργοποιείται, πόσο διαρκεί και πότε μεταβαίνει σε Κανονική λειτουργία ?
2. Διαφορικό θερμοστάτη νερού σόμπας - και διαφορικό θερμοστάτη χώρου σόμπας, στους πόσους βαθμούς πλήν και συν πρέπει να είναι και απο που τα ρυθμίζω ?
3. Έχω αδύνατο πέλλετ και θέλω να ρίχνει περισσότερο ο κοχλίας και να φυσάει πιο δυνατά ο ανεμιστήρας, τι κάνω ?
4. Πως μειώνω ή εξαλείφω τελείως το κλίνκερ ?
Καταλαβαίνω οτι ρωτάω πολλά αλλά πρέπει να τα μάθω όλα περί της σωστής καύσης της σόμπας για να μη ταλαιπωρούμαστε απο την αμάθεια μας.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες απο τα υπομενού για να με κατατοπίσετε.
Attachments
100_1020.JPG
100_1019.JPG
100_1018.JPG
100_1017.JPG
100_1016.JPG

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 28 Nov 2017, 16:55

Ελπίζω ο μαίτρ του είδους Θοδωρής να βοηθήσει.
Attachments
100_1025.JPG
100_1024.JPG
100_1023.JPG
100_1022.JPG
100_1021.JPG

cosmic
Admin

Postby cosmic » 28 Nov 2017, 18:41

Νικολα ανοιξε το word αρχειο στο 1ο ποστ.

Εκει θα δεις οτι :

- C01 εως P27 ειναι οι ρυθμισεις το κοχλια! Θα πειραξεις την αρχικη ριψη, και αντιστοιχα τις σκαλες λειτουργιας! Αυξησε σταδιακα και αντιστοιχα σημειωνε τις πρωτες τιμες που εχει το καθε ενα για να μπορεις να επαναφερεις!

- U01 εως P25 ειναι οι ρυθμισεις του βεντιλατερ! Αντιστοιχα δες πως θα συμπεριφερθει με τις αλλαγες στην τροφοδοσια και μειωσε ή αυξησε τον αερα

Ρυθμισε για αρχη την σομπα να δουλευει σωστα το πελλετ και μετα τα υπολοιπα. σου εξηγω παρακατω

Κάποιες βασικές ερωτήσεις να κάνω σχετικά με τα παρακάτω :
1. Διαμόρφωση - τι είναι, στους πόσους βαθμούς ενεργοποιείται, πόσο διαρκεί και πότε μεταβαίνει σε Κανονική λειτουργία ? Διαμορφωση ειναι το Modulation Που λεμε, δηλαδη οταν πιασει η σομπα τους βαθμους που θελουμε και μετα πεφτει σε καταναλωση για να συντηρησει την θερμοκρασια της ή να εκμεταλλευτει την αδρανεια.
2. Διαφορικό θερμοστάτη νερού σόμπας - και διαφορικό θερμοστάτη χώρου σόμπας, στους πόσους βαθμούς πλήν και συν πρέπει να είναι και απο που τα ρυθμίζω ? Το Διαφορικό θερμοστατη νερού εχει να κανει με το αν πχ το ορισουμε 3 βαθμους και ορισουμε στους 60 βαθμους να αναβει και στους 70 να σβηνει η σομπα θα εχει μια ανοχη +-3 βαθμους, δηλαδη θα αναβει στους 57 και αντιστοιχα θα κλεινει στους 73. Αντιστοιχα ειναι και το διαφορικο θερμοκρασιας χωρου.
3. Έχω αδύνατο πέλλετ και θέλω να ρίχνει περισσότερο ο κοχλίας και να φυσάει πιο δυνατά ο ανεμιστήρας, τι κάνω ?
Θα ανεβασεις τις παραμετρους αντιστοιχα στο μενου C και στο U οπως θα δεις στο word

4. Πως μειώνω ή εξαλείφω τελείως το κλίνκερ ? Αυτο φιλε μπορεις να το προσπαθησεις με τις καλυτερες ρυθμισεις στην σομπα, αλλα αν το πελλετ βγαζει κλινκερ λογω ποιοτητας, θα βγαζει κλινκερ!
Καταλαβαίνω οτι ρωτάω πολλά αλλά πρέπει να τα μάθω όλα περί της σωστής καύσης της σόμπας για να μη ταλαιπωρούμαστε απο την αμάθεια μας.

Αν καπου μπερδεψα κατι ή θελεις παραπανω εξηγηση, θα το δω καποια στιγμη που θα μαι ξεκουραστος και θα στο απαντησω - αλλαξω!

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 28 Nov 2017, 21:21

Θοδωρή πολύ ευχαριστώ για το μήνυμα σου, διάβασα στα γρήγορα το word αλλά με το δικό μου χειριστήριο υπάρχουν κάποιες διαφορές.( στο κοντρόλ έχω σύν 2 κουμπιά )
Η αλήθεια είναι οτι εγώ είμαι μαθημένος στην απλότητα του OPOP που έχω και που όλα τα κάνει αυτόματα ενώ αυτή η σόμπα έχει πολλές απαιτήσεις και δυσκολίες.
Να κάνω μια σούμα κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις και απορίες και όταν βρείς χρόνο να μου τις λύσεις ?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 29 Nov 2017, 06:53

Οκ φιλε. Προχωρα ρυθμισε να δουλευει σωστα απο το μενου κοχλια και βεντιλατερ και τα αλλα ρυθμιζονται μετα

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Postby fotisBasm » 29 Nov 2017, 15:15

NIKOLAS66 wrote:Θοδωρή πολύ ευχαριστώ για το μήνυμα σου, διάβασα στα γρήγορα το word αλλά με το δικό μου χειριστήριο υπάρχουν κάποιες διαφορές.( στο κοντρόλ έχω σύν 2 κουμπιά )
Η αλήθεια είναι οτι εγώ είμαι μαθημένος στην απλότητα του OPOP που έχω και που όλα τα κάνει αυτόματα ενώ αυτή η σόμπα έχει πολλές απαιτήσεις και δυσκολίες.
Να κάνω μια σούμα κάποιες απαραίτητες ρυθμίσεις και απορίες και όταν βρείς χρόνο να μου τις λύσεις ?

και χωρις να θελω να κανω διαφημηση καταλαβες τωρα τι σημαινει OPOP ;) ;) ;) ;)
Eco-Heating .....everything about energy & heating

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 29 Nov 2017, 16:34

Γειά σου Φώτη καλλιτέχνη, πέστα για τους OPOP μήπως και βάλουν μυαλό. Είδες το νέο μοντέλο Biopel Premium V9 ? απλά κορυφαίο αλλά και τιμή στα ύψη.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Postby fotisBasm » 29 Nov 2017, 21:53

NIKOLAS66 wrote:Γειά σου Φώτη καλλιτέχνη, πέστα για τους OPOP μήπως και βάλουν μυαλό. Είδες το νέο μοντέλο Biopel Premium V9 ? απλά κορυφαίο αλλά και τιμή στα ύψη.

τον ειδα στο σεμιναριο , καλα σαν μηχανημα ΔΕΝ υπαρχει πρεπει να το δεις απο κοντα για να καταλαβεις , εδω εμεις ετσι οπως το εχω δεν ασχολουμε καθολου ,φαντασου εκεινο!!!!!!!

ΥΓ οτι πληρωνεις περνεις και τα αξιζει!
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Return to “Τεχνικό αρχείο συσκευών θέρμανσης”