ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

ΚΑΣΕΤΑ SALGUEDA AERO 800 ή ref. E860-SM

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
antykil
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Re: ΚΑΣΕΤΑ SALGUEDA AERO 800 ή ref. E860-SM

Postby antykil » 07 Jan 2015, 11:09

Κιλκίς. Πρέπει να ήταν το 2008 (στην μέση των ετών που είχα το παλιό τζάκι), όταν άλλαξα την 8-10 μέτρα καμινάδα από αμίαντο σε μεταλλική ίνοξ. Η ένωση από το τζάκι στο ταβάνι, στην αρχή ήταν σπιράλ και με την αλλαγή καμινάδας συνέχισα την ίδια στο τζάκι, ίνοξ ίσια δηλαδή.
Με τον αμίαντο την είχα πατήσει δυο-τρεις φορές που είχε πάρει φωτιά και ευτυχώς άντεξε όπως και το σπιράλ που ήταν απλό.
Και η ίσια για 6 χρόνια χωρίς φωτιά το ίδιο και ίσως καλύτερα.
Πιστεύω τώρα οι θερμοκρασίες να μειώθηκαν με τον κόφτη της εστίας και το κλαπέ, που έχω συνεχώς κλειστό.
Όπως είπα, το νέο σπιράλ είναι διπλό και εσωτερικά ίσιο, δεν είναι τόσο εύκαμπτο όσο ακούγεται και είναι αρκετά στιβαρό.
Και ζημιά να βγάλει, η αλλαγή του πανεύκολη.

nikgio
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Postby nikgio » 07 Jan 2015, 11:26

Οκ τότε. Καλόκαυστο και να το χαρείς με την οικογένειά σου. Από θόρυβο τι λένε τα βεντιλατερ?
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 07 Jan 2015, 15:48

Χτυπιέμαι ακόμη που δεν έβγαλα φωτογραφία το ταμπελάκι στην αριστερή πλευρά, με τα στοιχεία για τα ηλεκτρικά της.
Ο διακόπτης στη μέση το 0 είναι το αυτόματο, το Ι αριστερά και ΙΙ δεξιά χειροκίνητα.
Στο 0 μετά από τη θερμοκρασία (δεν έχω θερμόμετρο) που είναι ρυθμισμένο, ξεκινάνε και τα 4 με την Ι ταχύτητα.
Δεν το έχω δει όσο μεγάλη θερμοκρασία κι αν έχει πιάσει να ανεβάζει στο ΙΙ και το βάζω εγώ.
Ο θόρυβος στο Ι ανεπαίσθητος στο ΙΙ τριπλάσιος θα έλεγα, αλλά όχι ενοχλητικός. Κάποια στιγμή θα δώσω και βίντεο.

cosmic
Admin
Has thanked: 281 times
Been thanked: 211 times

Postby cosmic » 07 Jan 2015, 15:56

Σας ζηλεύω (με την καλή την εννοια) για τα τζάκια σας, μακάρι και εγώ όταν είχα πάρει το δικό μου να υπήρχε εμπειρία και γνώση και να επέλεγα ενα τζάκι που θα κάλυπτε την θερμανση του σπιτιου μου οικονομικά! Θα είχα αποφύγει πολλά περαιτέρω έξοδα για την θέρμανση όπως σόμπα, λέβητα, μπαφερ, πελλετοκαυστήρα κτλ κτλ Βλέπετε όμως τοτε ακούγαμε ενεργειακό και πεφταν τα χιλιαρικα βροχη για να το αποκτησεις...

Τελος παντων, σας είπα και εγώ τον πόνο μου για το τζάκι που διαθέτω (Κ-evo) :lol:
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

nikgio
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Postby nikgio » 07 Jan 2015, 18:07

antykil wrote:Χτυπιέμαι ακόμη που δεν έβγαλα φωτογραφία το ταμπελάκι στην αριστερή πλευρά, με τα στοιχεία για τα ηλεκτρικά της.
Ο διακόπτης στη μέση το 0 είναι το αυτόματο, το Ι αριστερά και ΙΙ δεξιά χειροκίνητα.
Στο 0 μετά από τη θερμοκρασία (δεν έχω θερμόμετρο) που είναι ρυθμισμένο, ξεκινάνε και τα 4 με την Ι ταχύτητα.
Δεν το έχω δει όσο μεγάλη θερμοκρασία κι αν έχει πιάσει να ανεβάζει στο ΙΙ και το βάζω εγώ.
Ο θόρυβος στο Ι ανεπαίσθητος στο ΙΙ τριπλάσιος θα έλεγα, αλλά όχι ενοχλητικός. Κάποια στιγμή θα δώσω και βίντεο.

Όσο μεγάλη θερμοκρασία κι αν πιάσει, η σκάλα ΙΙ δεν ενεργοποιείται. Αυτή είναι χειροκίνητη. Το αυτόματο (0) και το Ι είναι το ίδιο πράγμα. Ο συνήθης χρόνος (μετά και από συζητήσεις με άλλους χρήστες ίδιων ή και παρόμοιων εστιών) για να ανάψουν τα βεντιλατέρ αυτόματα είναι από 30 - 45 λεπτά, αναλόγως του τρόπου ανάματος.
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 09 Jan 2015, 20:06

Εδώ θα δώσω μερικές πληροφορίες της και ξεκινάω με τις οδηγίες εγκατάστασης-χρήσης που τη συνόδευαν και δεν βρήκα όταν τις αναζητούσα. http://www.mediafire.com/view/cds44mgbmauagd7/%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3_%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3_%CE%A3%CE%9F%CE%9C%CE%A0%CE%A9%CE%9D_%CE%95%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A9%CE%9D_SALGUEDA.pdf
Δεν λέει κάτι για τη συγκεκριμένη κασέτα και αφορά όλα τα προϊόντα της εταιρείας, νομίζω πως κάποιο παρόμοιο έντυπο συνάντησα σε άλλη μάρκα. Τα πιο σημαντικά εδώ:
α) η είσοδος φρέσκου εξωτερικού αέρα κάτω από την εστία να την δροσίζει και να βγαίνει από τις περσίδες εκτόνωσης ψηλά με φυσική ροή ζεστός με οξυγόνο αέρας. Στο δικό μου εξωτερικά έχω βάλει ένα μικρό ανεμιστηράκι μπάνιου και το χρησιμοποιώ για περισσότερη ζέστη από τις περσίδες εκτόνωσης.
Και λέω με οξυγόνο διότι το χρησιμοποιεί για την καύση, τραβώντας το μέσα από το δοχείο στάχτης το οποίο έχει ρυθμιστή για τον αέρα που θα μπει σ'αυτό και αυτός προέρχεται μέσα από το σπίτι. Κάπου διάβασα ότι οξυγόνο για την καύση οι σόμπες, εστίες, τζάκια τραβάνε και από την καμινάδα.
β)Σβήσιμο πυρκαϊάς (δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ για ποιο λόγο να έχω στο μπαλκόνι ένα κουβά με άμμο).
γ)Σκληρό κομμένο τουλάχιστο 2 ετών, ξύλο. Αυτό είναι και το βασικότερο και αναλύω αν και είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.
Ιούνιο είχα πάρει 4 τόννους να κάνω το χαβαλέ μου στο παλιό τζάκι μη γνωρίζοντας ότι θα το άλλαζα. Κάτω από την λαμαρίνα ξεράθηκαν αρκετά και οι θερμοκρασίες που έδωσα ήταν από αυτά. Πριν ένα μήνα βλέποντας ότι τελειώνουν, πήρα άλλους δύο, εγγυημένα ότι είναι καλά. Βάζοντάς τα έβραζαν (Την πάτησα). Χθες πήρα άλλους 4τ. πολύ καλύτερους αλλά 3-4 μηνών;
Αποτέλεσμα, πέσαν οι θερμοκρασίες 2-3 βαθμούς.
Με λίγα λόγια εφαρμόστε το (γ) ειδικά στις κασέτες που έχουν μικρό χώρο καύσης!!!

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 13 Jan 2015, 01:04

Ένας πολύ καλός οδηγός για κασέτες εδώ http://www.mediafire.com/view/93ls67ntbxl4ut9/nordica70gr.pdf
Μερικές τελευταίες συμβουλές-διαπιστώσεις.
Στη βάση, πίσω και κέντρο έχει τρύπα διαστάσεων 7Χ25 περίπου, για σύνδεση εξωτερικού βυντιλατέρ,
(την έκλεισα αφού δεν έβαλα).
'Όλη η εστία στηρίχθηκε με γωνίες στον τοίχο, για να μη παίζει.
Το τζάμι μαυρίζει σχετικά γρήγορα, μέσα σε 3-4 μέρες, ίσως να φταίει και η ποιότητα των ξύλων, αλλά καθαρίζει εύκολα.
Και ένα βίντεο σχετικό με το θόρυβο της 2ης σκάλας View My Video

vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times

Postby vega » 15 Jan 2015, 10:49

Μπράβο βρε Αντύπα για τις γενικές πληροφορίες όπως και για την εγκατάσταση του υπέροχου τζακιού σου.

Έκανες πολύ καλή δουλειά.....ιδίως από αισθητικής άποψης "σκίζει"

Γερός να είσαι εσύ και η οικογένεια σου για να το χαίρεστε πάντα. :)

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 21 Jan 2015, 23:34

Δημοσίευσηαπό vega » 15 Ιαν 2015, 10:49

.........................................................

Γερός να είσαι εσύ και η οικογένεια σου για να το χαίρεστε πάντα. :)

Σ'ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω τις ευχές,
όπως και για όλο τον κόσμο, υγεία και...
ζέστη στα σπίτια σας το χειμώνα.

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”