ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αναζητώντας ένα καλό πέλλετ.

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Αναζητώντας ένα καλό πέλλετ.

Postby vega » 08 Apr 2015, 18:12

Γειτονόπουλο στην δουλειά ο Λάζαρος και εδω και αρκετό καιρό γίναμε καλοί φίλοι, λόγο το ότι και οι δύο μας έχουμε τα ίδια γούστα στην θέρμανση. Καίμε πέλλετ !!!!! :D

Εγώ έχω μια σόμπα και ζεσταίνω μια μικρή κατοικία, ο δε Λάζαρος έχει μια πανσιόν [ενοικιαζόμενα δωμάτια] και έναν λέβητα μετατροπή με καυστήρα πέλλετ GP 25. Από την αρχή ακόμα της γνωριμίας μας μου ζητούσε να του προτείνω λύσεις για να βρει ένα καλό και οικονομικό καύσιμο για να ξεφύγει από τα νύχια των διάφορων μαντράδων της περιοχής που αφενός δεν είχαν ποτέ σταθερή τιμή, αφετέρου δεν "δούλευαν" συγκεκριμένη μάρκα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του φίλου μου είναι ότι δεν έχει αποθήκη για να μπορεί να κάνει τις έξυπνες και συμφέρουσες αγορές του καλοκαιριού. Οπότε είναι αναγκασμένος να κουβαλά τόνο τόνο...και πολλές φορές τσουβαλάκι τσουβαλάκι [γνωστή έκφραση που χρησιμοποιώ] :D :D

Αφού λοιπόν ο Λάζαρος μέχρι σήμερα είχε κάψει όλη την Βουλγαρία, τον έπεισα να περάσει να γνωρίσει και μια Ελληνική βιοτεχνία και να επισυνάψει συμφωνία για μια καλή μελλοντική και μόνιμη συνεργασία.

Και έτσι και έγινε.

Από τις πρώτες παρτίδες του πέλλετ που αγόρασε ο Λάζαρος πήρα και εγώ μερικά σακιά να τα κάψω στην σόμπα μου, γιατί όπως είχε πει.....κάτι δεν του άρεσε στο πέλλετ.

Εφόσον όμως είχα στην κατοχή μου για χρήση το ίδιο πέλλετ, σε μερικές μέρες έβγαλα τα συμπεράσματα μου. Το πέλλετ καίγονταν πολύ καλά είχε όμως αρκετά χαμηλή θερμογόνο, και πολύ στάχτη. Η τιμή όμως ήταν τόσο SUPER .....που με ευχαρίστηση θα το έβαζα γαρνιτούρα στο μεσημεριανό πιάτο. :D :D

Η Λάζαρος όμως δυστυχώς ήταν πολύ στεναχωρημένος. Το πέλλετ μπούκωνε το πιατάκι του καυστήρα. Το πρόβλημα του δεν ήταν το μπούκωμα, αλλά το ότι χάλασε όλο του το γούστο, που ήταν η συνεργασία με μια Ελληνική βιοτεχνία για την προμήθεια του πέλλετ που χρειάζονταν για την θέρμανση της πανσιόν του.

Image
Το πέλλετ του ΤΙΜ

Image
Και στην συσκευασία.

Image
Και εδω η αιτία...ώστε σήμερα ο Λάζαρος να πίνει ένα πακέτο τσιγάρα με έναν καφέ :D

vega
Moderator

Re: Αναζητώντας ένα καλό πέλλετ.

Postby vega » 08 Apr 2015, 18:24

Στην συνέχεια ο φίλος ξαναπήρε τον δρόμο της ξενιτιάς :D .....μάντρα..μάντρα για να βρει ένα καλό και φθηνό πέλλετ.

Πρίν όμως αποφασίσει για την επόμενη αγορά είπε να δοκιμάσει μια νέα βιοτεχνία παραγωγής πέλλετ που υπήρχε δίπλα στο σπίτι του που όμως δεν την γνώριζε. Το συνοικέσιο το έκανε ο ΤΙΜ και όλα δείχνουν ότι θα πάνε καλά.

Σήμερα μου έφερε και εμένα μερικά σακιά να τα κάψω στην σόμπα για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το νέο πέλλετ στο δοκιμαστήριο μου.

Image
Τα νέα πέλλετ του ασβεστοποιείου.

vega
Moderator

Postby vega » 08 Apr 2015, 18:34

Και μέσα στην όλη μικρή μας αληθινή ιστορία βρέθηκε και ένας έμπορος [μαντρας] υψηλοτάτου γνωσιακού επιπέδου καύσης και παραγωγής πέλλετ όπου αφουγκράστηκε το πρόβλημα του φίλου μου Λάζαρου του έδωσε την λύση μια και έξω.

Ασπρο Αυστριακό.

Image

Image

Τι πέλλετ είναι αυτό ρε παιδιά ? :?: :?:

vega
Moderator

Postby vega » 08 Apr 2015, 18:39

Και το δοκιμαστήριο μου....το καντηλέρι που με συντροφεύει τις κρύες νύχτες του χειμώνα. Η σόμπα του μνημονίου και της καταραμένης φτώχειας που δέρνει ουκ ολίγες ομάδες πληθυσμού.

Δόξα το γιαραμπί όμως που υπάρχουν και αυτά τα καντήλια. :lol: :lol: :lol:

Image

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 69 times

Postby erimitis » 08 Apr 2015, 23:52

Ωραιος ο Βεγκα

stathis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 3 times

Postby stathis » 09 Apr 2015, 07:40

Από την εμπειρία μου έχω να προσθέσω ότι τα Ελληνικά πέλλετ είναι αρκετά αξιόλογα και απορώ γιατί πρέπει να αναζητούμε από τις γείτονες χώρες.
Στην Β. Εύβοια που κατοικώ ένας παραγωγός φτιάχνει τρία διαφορετικής ποιότητας πέλλετ από πεύκο - έλατο της περιοχής με φλιό ή και χωρίς και βιομηχανικό πέλλετ από διάφορα πεύκα με μίξη καρυδότσουφλων , κ.α. πρόσθετων.
Λειτουργώ τον Καυστήρα πέλλετ της Όκταγκον 70 kw και με κανένα από όλα τα πέλλετ δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.
Αν βάλω αέρα περισσότερο φυσικά θα δημιουργηθεί κάποιο κλίνγκερ αλλά εδώ και 2 χρόνια δεν έχω αντιμετωπείσει τέτοιο φαινόμενο στο βαθμό που να με ενοχλεί.
Έχω κάψει Alfa-Wood , σβάη , ameco , golden , belholz , eco-enco 3 διαφορετικές ποιότητες 180 ,260,270 ευρώ τα 1000 κιλά.
Επίσης του Σακκά το βιομηχανικό με λίγο κλίνγκερ στα 160 ευρώ, bio eco fuel , delta forest, bio-energy , alphapellet , μακή , και με κανένα από αυτά δεν αντιμετώπισα ούτε και με τα βιομηχανικά.
Βεβαίως τροποποιήθηκαν κάποιοι παράμετροι στα πιο φθηνά πέλλετ για την απροβλημμάτιστη λειτουργία του καυστήρα.
Εδώ έκαψα ακόμα και πυρηνόξυλο με κάποπιο μικρό πρόβλημα στη στάχτη αλλά και πάλι καθάριζα κάθε 30-40 κιλά.
Να μπείτε στον κόπο να μάθετε τη λειτουργία των καυστήρων και αυτό των κρυμένων παραμέτρων για να μπείτε στο πνεύμα του κατασκευαστή.
΄Οποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες πληροροφορίες δίνω το email μου:eviali@otenet.gr

vega
Moderator

Postby vega » 10 Apr 2015, 19:09

vega wrote:Στην συνέχεια ο φίλος ξαναπήρε τον δρόμο της ξενιτιάς :D .....μάντρα..μάντρα για να βρει ένα καλό και φθηνό πέλλετ.

Πρίν όμως αποφασίσει για την επόμενη αγορά είπε να δοκιμάσει μια νέα βιοτεχνία παραγωγής πέλλετ που υπήρχε δίπλα στο σπίτι του που όμως δεν την γνώριζε. Το συνοικέσιο το έκανε ο ΤΙΜ και όλα δείχνουν ότι θα πάνε καλά.

Σήμερα μου έφερε και εμένα μερικά σακιά να τα κάψω στην σόμπα για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το νέο πέλλετ στο δοκιμαστήριο μου.

Μεγάλη Παρασκευή σήμερα και έριξα το πρώτο τσουβαλάκι του Ασβεστάδικου [βιοτεχνία που λειτουργεί σε Ασβεστάδικο του Ασβεστοχωρίου] για να δω τι ώρες κάνει.

Ξαφνικά και μέσα στο μεσημέρι ακούω την πεθερά μου να φωνάζει έξω απο το σπίτι......ΘΑΥΜΑ....ΘΑΥΜΑ....ελάτε ΘΑΥΜΑ. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Μπαίνει μέσα αναμαλιασμένη, σοκαρισμένη, λέγοντας ότι όλος ο τόπος έξω μυρίζει λιβάνι....μοσχοθυμίαμα. :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Ουτε που βγήκα να διαπιστώσω το θαύμα, αλλά σε λίγο μου λένε ότι αυτή η μυρωδιά βγαίνει απο την καμινάδα του πέλλετ. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Και τότε θυμήθηκα το εξής που παρέλειψα να σας αναφέρω, ως πληροφορία που δεν την είχα διασταυρώση και την θεώρησα υπερβολική. Ο φίλος Λάζαρος όταν πήγε να πάρει τα δείγματα του πέλλετ απο την νέα βιοτεχνία της περιοχής του [Ασβεστάδικα] που του είχε υποδείξει ο τίμο, μου είπε ότι είδε περίεργα πράγματα να συμβαίνουν εκεί μέσα. :D

Είδε μια μηχανή που μέσα σε αυτήν έριχναν πριονίδι, και έβγαζε τόσα πολλά ντουμάνια και ατμούς που τρόμαξε νομίζοντας ότι έπεσε επάνω στην στιγμή που θα ανατιναχθεί κάτι. :D :D :D Λογικό γιατί ο Λάζαρος δεν είχε ξαναδεί ποτέ μηχανή πέλλετ επίπεδη.

Είχανε μου είπε και μια φαγάνα που κουβαλούσε κάτι μεγάλους σάκους που μέσα περιείχαν άσπρη σκόνη......παράλογο, και αυτός ήταν ο λόγος που δεν το είχα αναφέρει αυτό σε εσάς.

Μετά όμως το σημερινό Θαύμα, θα πρέπει σίγουρα να μάθουμε τι ρίχνουν μέσα στο πριονίδι...........

Και δεν κάνω καθόλου πλάκα παλληκάρια μου......το πέλλετ στην καύση του μυρίζει μοσχοθυμίαμα.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 69 times

Postby erimitis » 11 Apr 2015, 00:30

Ευλογημενος τεκνον μου

xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 30 times

Postby xrysafis72 » 11 Apr 2015, 01:03

μεγαλη βδομαδα εχουμε και δεν μπορω να..............Μοσχοθυμίαμα γνωριζει κανενας ποσο παει το κιλο?
μηπως η λευκη σκονη ειναι ηρωινη η κοκαινη για να εχεις σταθερη πελατεια?
μηπως το παλικαρι βαζει ποσοστο ευκαληπτου?
η ασπρη σκονη ειναι κατι αλλο,βοηθαει αλλα εχει καταλυπα!!
μοσχοθυμιαμα χωρις επαλυψη λευκη σκονης
images.jpg
images.jpg (8.97 KiB) Viewed 1643 times

αλλο το λουκουμι και αλλο η ζαχαρη αχνη που εχει σαν επικαληψη!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

vega
Moderator

Postby vega » 11 Apr 2015, 15:05

Χωρίς να είναι απόλυτα επιβεβαιωμένο πρέπει να είναι αλεύρι η άσπρη σκόνη.

Πάμε παρακάτω όμως, στον καυστήρα που καίει αυτά τα πέλλετ.

Κοιτάτε και έναν καυστήρα που τουλάχιστον εγώ δεν γνώριζα ότι υπήρχε. Νόμιζα όλοι οι καυστήρες είναι με μπούκα.

Image

Pellet burner GP 25 - generation 2 .....η αλλιώς ΕΡΑΤΟ

Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το μηχανάκι που ομοιάζει σαν ταΐστρα για ζωντανά ?

Ο αέρας φυσάει από κάτω στο σκαφάκι του πέλλετ, οπότε η φλόγα φεύγει προς τα επάνω......

Κοντρόλερ δεν έχει πάντως για ρυθμίσεις...... :?

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”