ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Προβλημα με grace nb p-15

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
Pararos
Νέος και ωραίος
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Προβλημα με grace nb p-15

Postby Pararos » 24 Nov 2017, 23:50

Καλησπερα παιδια...ειμαι κατοχος εδω κ λιγο καιρο μιας μεταχειρισμενης σομπας πελλετ της grace nb p-15 απο ενα φιλο...απο τοτε που την πηρα αρχισε ο γολγοθας μου κ θελω τη βοηθεια σας κ τις γνωσεις σας..εχω καψει δυο μοτερ...του αεροθερμου κ της καμιναδας...καθε φορα που λειτουργει 2:30 ωρες σβηνει το μοτερ του αεροθερμου κ παγωνει η οθονη...κ μετα κατι θα καψει κ θα καψει κ ασφαλεια μετα κ θα σβησουν ολα...εβαλα σταθεροποιητη στην μπριζα αλλαξα πλακετα αλλα συνεχιζει τα ιδια...ευτυχως το προλαβαινω κ το βγαζω απο τη μπριζα κ δεν εχω καψει κατι αλλο...τι φταιει;

cosmic
Admin
Has thanked: 280 times
Been thanked: 207 times

Re: Προβλημα με grace nb p-15

Postby cosmic » 25 Nov 2017, 11:24

Πρωτα απ ολα να πω και συγνωμη για το θαρρος οτι εκανες το μεγα λαθος να κανεις δουλεια-συναλλαγη με φιλο :D !

Νομιζω οτι πρεπει να μας βαλεις καποιες φωτογραφιες της εγκαταστασης, ενα βιντεακι κατα την λειτουργια και τι ρυθμισεις εχεις την σομπα να δουλευει!

Το προβλημα οπως το καταλαβαινω δεν πρεπει να ειναι αυξηση τασης ή διαρροη ρευματος, καθώς οπως λες το κανει μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας κι οχι σε ανυποπτο χρονο. Μηπως η σομπα υπερθερμενεται γιατι δεν φυσαει το βεντιλατερ της και σε κοβει καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας? Τις αλλαγες σε πλακετα και βεντιλατερ τις εκανες μονος? εισαι σιγουρος οτι συνδεθηκαν ολα σωστα?

Ο φιλος σου τι λεει για ολα αυτα?
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

Pararos
Νέος και ωραίος

Postby Pararos » 25 Nov 2017, 11:38

Την εγκατασταση την εκανα μονος μου...οτι εβγαλα εβαλα...ολο σημαδεμενα...κ το βεντιλατερ μονος το εβαλα παλι με σημαδια αλλα κ λειτουργια...φανταζομαι πως αν ηταν αναποδα κατι δε θα δουλευε σωστα ετσι;συμφωνα με το καντραν η σομπα φτανει μεχρι τους 155 βαθμους κ κατεβαινει μεχρι τους 135...παραθετω κ τα στοιχεια απο το κρυφο μενου οπως την πηρα...να πω επισης πως δε βγαζει κανενα σφαλμα απλα παγωνει...ακουγεται ο ηχος των κουμπιων απλα δε κανει τπτ κ το βγαζω απο τη πριζα για να μη καψει κανα μοτερ παλι...
First feeding time 140*2s
P1 smoke 132 , fans 140, p1 feedtime last 37 every 4 εκει δουλευει η σομπα...
(Κατι δε κανω καλα με τις φωτο στο ανεβασμα)

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times

Postby stergiosbik » 25 Nov 2017, 12:37

Ο Δημητρης τι ξερει καλα αυτες.
Παντως κατι σε πλακετα μου κανει.

Pararos
Νέος και ωραίος

Postby Pararos » 25 Nov 2017, 13:02

Δημητρη helppppppp... :D

vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times

Postby vega » 25 Nov 2017, 19:13

Τι βοήθεια να σου προσφέρω βρε φίλε μου......μακάρι με ένα μαγικό κλίκ να σου την έφτιαχνα να δούλευε όπως ήταν στην αρχή.

Στην σόμπα σου έπεσε πολύ χέρι, όχι μόνο από εσένα άλλα και από άλλους. Τα μοτέρ καίγονται από βραχυκυκλώματα ....η από διαφορετική πλακέτα [νεώτερης χρονολογίας σόμπας] με μη συνεργαζόμενο display, το είδα και αυτό κάποτε, βεβαια η σόμπα δεν δούλεψε εξ αρχής και έκαψε το μοτέρ μόλις ξεκίνησε.

Δυστυχώς έχεις "θέμα" και πρέπει να την φτιάξει μάστορας που ξέρει τι κάνει.

Pararos
Νέος και ωραίος

Postby Pararos » 26 Nov 2017, 09:39

Παιδια χθες τα εβγαζα και τα εβλεπα ενα ενα...καλωδια παρα καλωδια φισες και το μονο που βρηκα ειναι σε ενα νταιραπ(σφιγκτηρα) ειχε ενα μικρο σκισιμο που επρεπε να το διπλωσεις για να φανει στο καλωδιο της θερμοκρασιας εξατμισης το οποιο ηταν ακουμπησμενο στο πατο της σομπας...χθες η σομπα δουλευε 7 ωρες ακαταπαυστα...ευχομαι να ειναι αυτο...τι να πω...ενα βημα πριν τα σκουπιδια ηταν...αν δεν ηταν βαρια την ειχα πεταξει...την δουλεψα σε ολες τις σκαλες...θα συνεχιστει η δοκιμη κ βλεπω...σας ευχαριστω για την βοηθεια...

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times

Postby stergiosbik » 26 Nov 2017, 11:36

Μακαρι να ειναι αυτο.

Return to “Σόμπες pellet”